sofa-chillout.pl

Blog tematyczny o sporcie, siłowni, treningu i diecie.

Dieta

Jak jeść zdrowo – praktyczne porady

Jak jeść zdrowo – praktyczne porady

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla ich zdrowia jest to, co jedzą. Nic więc dziwnego, że znacznie wzrosła ostatnimi czasy potrzeba zdobycia wiedzy na temat tego, jak jeść zdrowo. O czym warto pamiętać i jakich zasad się trzymać, aby odżywiać się w odpowiedni sposób?

Co wykluczyć z diety?

Podstawową sprawą, o której warto pamiętać, jeśli chce się zacząć jeść zdrowo, to wykluczenie z codziennej diety pewnych grup produktów. O czym konkretnie mowa? Jak można się łatwo domyślić, wysoce odradzane jest spożywanie fast foodów, produktów wysoko przetworzonych czy też z ogromną ilością cukru. Sprawia to, że nie powinno się jeść dużych ilości słodyczy, pić słodzonych napojów, a także opierać swojej diety na produktach o wysokiej zawartości tłuszczu i pustych kalorii.

Regularna dieta

Rzecz jasna, zdrowe odżywianie nie polega tylko i wyłącznie na zakazach i wykluczaniu z jadłospisu pewnych produktów. Oprócz tego koniecznie trzeba pamiętać także o tym, że posiłki powinny być regularne. Na czym to polega?
Specjaliści wskazują, że każdego dnia powinno się jeść trzy główne posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolację, które powinny być uzupełniane dwoma mniejszymi posiłkami, czyli drugim śniadaniem oraz podwieczorkiem. Co więcej, powinno się wyznaczyć konkretne godziny, o których dane posiłki będą jedzone. Taka regularność i odpowiednia liczba posiłków sprawia, że układ pokarmowy będzie działał o wiele lepiej i zdrowiej.

Picie odpowiedniej ilości wody

Kolejna sprawa, o której koniecznie trzeba wiedzieć w przypadku zdobywania wiedzy o zdrowym odżywianiu, to kwestia tego, ile się powinno pić wody. Wiele osób chcących mieć zdrową dietę stawia tylko i wyłącznie na posiłki, pomijając kwestię picia. Jest to poważny problem, który może znacznie pogorszyć ogólną kondycję organizmu. Żeby do tego nie dopuścić, należy pamiętać o piciu każdego dnia około 2 litrów płynów. Z oczywistych względów poleca się po prostu zwykłą wodę.

Urozmaicona dieta

Zdrowe odżywianie powinno polegać również na tym, aby dieta była odpowiednio urozmaicona. Jeśli wykluczy się z niej określonego rodzaju produkty, czyli np. w całości pozbawi się jadłospis mięsa, wtedy powstać może deficyt pewnych krytycznie ważnych substancji dla organizmu. Można oczywiście uzupełniać je zamiennikami lub też stosować suplementacje, lecz zdecydowanie najlepszym wyjściem jest po prostu urozmaicona dieta, w której znajdą się wszystkie pożądane przez organizm substancje.

Ostatni posiłek dnia

Ostatnią sprawą, o której należy pamiętać podczas planowania zdrowego odżywiania to, o której godzinie powinno się zjeść ostatni posiłek. Jak się okazuje, nie ma wyznaczonej konkretnej godziny. Zalecane jest natomiast to, aby zjeść najpóźniej na dwie godziny, przed położeniem się spać.

Udostępnij