Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Jak schudnąć zdrowo i skutecznie?

6 marca 2022 jak dostosować diete


Wiosna to czas, gdy wiele osób krytycznie spogląda na swoją wagę i stara się podjąć pewne działania, aby zrzucić zbędne kilogramy. Niestety mało kto wie, jak schudnąć skutecznie, lecz przede wszystkim zdrowo. Warto więc wiedzieć, jak dostosować diete, jak zmienić swoje życie, ale też jak wszystko to przeprowadzić efektywnie i zdrowo. O czym więc należy pamiętać, gdy chce się zrzucić zimowe kilogramy?

Co to jest BMI?

Podstawową sprawą, o której należy się dowiedzieć, to ile należy schudnąć. Samo wskazanie wagi czy też wizualne sprawdzanie własnego ciała w lustrze nie jest miarodajne. Potrzebny jest jakiś wskaźnik pozwalający ustalić poprawną wagę. Jak się okazuje, jest to możliwe dzięki wskaźnikowi BMI.

BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik masy ciała, który po wyliczeniu określa stan fizyczny danego człowieka. I choć brzmi to bardzo poważnie, to jednak sprowadza się do podania trzech najważniejszych parametrów, czyli płci, wzrostu, a także oczywiście wagi. Pozwala to otrzymać konkretny wynik. Jak jednak go zinterpretować? Wynik pomiędzy 18,5–24,9 oznacza, że posiada się prawidłową wagę. Wynik poniżej to niedowaga, a powyżej nadwaga. Rzecz jasna im bardziej wartość otrzymanej liczby będzie odbiegała od poprawnego wyniku, tym większy ma się kłopot z poprawną masą ciała.

Co wyeliminować z diety?

Podstawową sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać podczas planowania odchudzania, jest to, z czego powinno się na co dzień zrezygnować. Co więc powinno zostać wyeliminowane z codziennej diety?
Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba, że nie powinno się jeść wysoko przetworzonych produktów. Mowa tu jest więc o różnego rodzaju słodyczach, lecz również fast foodach, a nawet wysoko słodzonych napojach. Wszystko to powinno zostać z diety wykluczone. Niezalecane są również czipsy, duże ilości alkoholu, a także kawy.

Jak powinny wyglądać poprawne posiłki?

Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby była ona zbilansowana i pełnowartościowa. Oznacza to, że powinny się w niej znaleźć różnego rodzaju produkty, które dostarczać będą do organizmu odpowiednie substancje. Chodzi tu o to, aby nie zamykać się na niektóre produkty i nie postawić całej diety na wąskiej grupie np. owoców. Takie postępowanie również nie będzie najlepsze.
Bardzo ważne jest także to, ile i kiedy będzie się jadło. Przyjmuje się, że każdego dnia powinno się spożywać trzy duże posiłki, czyli śniadanie obiad i kolacje, które dodatkowo powinny zostać uzupełnione o mniejsze posiłki w postaci drugiego śniadania oraz podwieczorku.

Sushi w Lublinie

Redakcja sofa-chillout.pl

Witamy w serwisie dedykowanym wszystkim miłośnikom aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i odżywiania. Nasza redakcja składa się z pasjonatów sportu, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia poprzez dostarczanie wartościowych treści, które pomogą naszym czytelnikom osiągać swoje cele sportowe, utrzymywać dobrą kondycje oraz dbać o zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak dostosować diete
jak jeść zdrowo
białko przed czy po treningu

Jesteś zainteresowany reklamą?