Ciąża to szczególny stan dla każdej kobiety. Zachodzą w jej ciele wtedy ogromne zmiany, które przygotowują ją na poród. Wiele kobiet zadaje sobie jednak wtedy pytanie, czy mogą uprawiać jakiś sport i prowadzić aktywne życie. Jak to więc wygląda w szczegółach, czyli jakie mogą być ćwiczenia dla kobiet w ciąży?
Czy ćwiczenia są dozwolone?
Podstawową sprawą, o której należy się dowiedzieć, jeśli chodzi o trening dla kobiet w ciąży, to czy jest to w ogóle dozwolone? Czy kobiety oczekujące dziecka mogą uprawiać jakiś sport?
Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Zarówno WHO, jak i różnego rodzaju specjaliści jasno wskazują, że aktywność fizyczna jest nie tylko dozwolona, lecz przede wszystkim wskazana. Wszystkie kobiety w ciąży, lecz również bezpośrednio po porodzie, powinny uprawiać sport i prowadzić aktywne fizyczne życie. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim zauważyć trzeba, że regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają uniknąć nadmiernego przybierania masy ciała. Wygląda się tym samym lepiej, lecz również ma się o wiele mniejszy problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów już po samym porodzie. Dzięki temu maleje w znaczący sposób np. ryzyko cukrzycy ciążowej. Kolejną bardzo ważną zaletą aktywności fizycznej u kobiety w ciąży jest zabezpieczenie przed nadciśnieniem tętniczym. Dodatkowo ćwiczenia pozwalają uniknąć tak częstej i przykrej dla wielu mam depresji poporodowej. Co niezwykle ważne, aktywność fizyczna wbrew wielu opiniom nie tylko nie zwiększa ryzyka poronienia, lecz co więcej, zabezpiecza przed takim nieszczęściem i znacznie ogranicza jego ryzyko.
Jakie ćwiczenia można wykonywać?
Skoro już wiadomo, że aktywność fizyczna jest naprawdę bardzo mocno zalecana i każda kobieta w ciąży powinno się oddać jakiemuś sportowi, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie ćwiczenia można wykonywać. Czy każda aktywność fizyczna jest dozwolona? A może są jakieś sporty, których mimo wszystko powinno się unikać?
Przede wszystkim warto tu zauważyć, że bardzo polecane są wszystkie ćwiczenia z zakresu aerobów. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby jeździć na rowerze, pływać czy też biegać. Niepolecane są natomiast ćwiczenia siłowe, czyli te polegające na podnoszeniu ciężarów.
Co bardzo ważne, ćwiczenia nie powinny być wykonywane z większą intensywnością niż przed zajściem w ciążę, a więc powinny być dostosowane do aktualnej kondycji organizmu kobiety. Dodatkowo nie zaleca się, aby czas ćwiczeń przekraczał 150 minut tygodniowo. Powinny to więc być ćwiczenia umiarkowane. Dzięki temu uzyska się ogromne korzyści przy praktycznie żadnym poważniejszym ryzyku.