Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Białko przed czy po treningu?

4 marca 2022 białko przed czy po treningu


Białko przed czy po treningu? Takie pytanie zadaje sobie ogromna liczba aktywnych fizycznie osób. Warto się tego dowiedzieć, aby można było poprawić kondycję swojego ciała i sprawić, że trening stanie się efektywniejszy. Dlaczego więc białko jest tak ważne i kiedy powinno się je do ciała dostarczać?

Dlaczego białko dla sportowca jest ważne?

Jeśli chce się zrozumieć, to kiedy powinno się dostarczać do organizmu białko, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jakie jest jego znaczenie dla organizmu sportowca.
Jak każdy doskonale wie, ciało podczas treningu poddawane jest ogromnym obciążeniom. Nie tylko mocno pracuje układ oddechowy czy też krążeniowy, lecz także wypłukiwane są z organizmu witaminy i mikroelementy. Co więcej, powstaje deficyt białka, przez co zaburzona zostaje np. regeneracja mięśni. Dodatkowo białko odpowiada za rozrost tkanki mięśniowej, a także zabezpiecza ją przed rozpadem.

Kiedy spożywać białko?

Jak więc widać, białko ma naprawdę ogromne znaczenie dla każdego człowieka, a szczególnie dla sportowca. Nic więc dziwnego, że kwestia tego, czy lepiej dostarczać je przed treningiem, czy po jest naprawdę ważna. Jak to więc wygląda wszystko w szczegółach?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że białko dostarczane przed treningiem zabezpiecza mięśnie podczas dużego obciążenia przed uszkodzeniem. Dodatkowo przyczynia się do wspomagania prawidłowego metabolizmu oraz podnosi poziom energii. Dzięki temu trening może być dłuższy i mocniejszy. Jeśli chce się otrzymać takie efekty, białko powinno zostać dostarczone do organizmu na kilka godzin przed rozpoczęciem treningu.
Z drugiej jednak strony warto wiedzieć, że najważniejsza część treningu i procesu rozrostu mięśni nie odbywa się na siłowni, lecz podczas odpoczynku. To właśnie wtedy mięśnie się regenerują, przygotowując się do kolejnego wysiłku i to wtedy następuje ich rozrost. W tym momencie na około 30 minut po zakończeniu aktywności fizycznej pojawia się tzw. okno anaboliczne, w którego czasie można znacznie poprawić rozrost mięśni i ich regenerację. Zmęczone mięśnie wymagają naprawdę szybkiej regeneracji, do której potrzebują mikroskładników, a także białka. Białko stanowi dla nich swego rodzaju paliwo, które wykorzystywane jest do rozwijania się.

Kiedy brać białko?

Jak więc widać, białko może być spożywane przed treningiem, lecz również po nim. Jak się jednak okazuje, różne osiągnąć można w tym wypadku rezultaty. Białko przed treningiem polecane jest wtedy, gdy zależy nam na wypracowaniu ładnej sylwetki i zrzuceniu zbędnej wagi. Jeśli natomiast ktoś stawia przede wszystkim na rozrost masy mięśniowej, powinien białko dostarczać po zakończeniu treningu.

Sushi w Lublinie

Redakcja sofa-chillout.pl

Witamy w serwisie dedykowanym wszystkim miłośnikom aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i odżywiania. Nasza redakcja składa się z pasjonatów sportu, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia poprzez dostarczanie wartościowych treści, które pomogą naszym czytelnikom osiągać swoje cele sportowe, utrzymywać dobrą kondycje oraz dbać o zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak dostosować diete
jak jeść zdrowo
białko przed czy po treningu

Jesteś zainteresowany reklamą?