sofa-chillout.pl

Blog tematyczny o sporcie, siłowni, treningu i diecie.

Siłownia

Fitness czy siłownia – co jest lepsze?

Fitness czy siłownia – co jest lepsze?

Osoby planujące rozpocząć aktywność fizyczną poprzez uprawianie jakiegoś sportu bardzo często stają sprzed wieloma nowościami. Nie wiedzą, jak się odżywiać, kiedy i co suplementować, a także jak powinny przebiegać ćwiczenia. Nie da się ukryć, że jedną z największych niewiadomych jest także to jakiego rodzaju ćwiczenia wybrać. Szczególnie dużym problemem jest to, co będzie lepsze fitness czy siłownia?

Charakterystyka fitness

Od czego warto zacząć analizę tego, co jest lepsze fitness czy siłownia? Rzecz jasna od szczegółowego poznania, na czym konkretne rozwiązania polegają i jakie się dzięki nim osiąga korzyści. Jak to więc wygląda w przypadku ćwiczeń typu fitness?
Ćwiczenia fitness przede wszystkim powinny być wybierane przez te osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy lub też rozciągnąć swoje mięśnie. Rzecz jasna fitness dzieli się na kilka różnych rodzajów. Przykładowo, jeśli chce się zrzucić zbędne kilogramy, poleca się przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia aerobowe. Mowa tu jest np. o bieganiu czy też jeździe na rowerze. Jeśli natomiast chce się zadbać o posiadaną sylwetkę i wyrzeźbić nieco ciało poleca się ćwiczenia ruchowe z podkładem muzycznym. Jaka jest kolejna bardzo ważna zaleta tego rodzaju ćwiczeń? Warto tu wspomnieć o tym, że pozwalają one poprawić koordynację ruchową.

Charakterystyka siłowni

Jak więc widać, ćwiczenia typu fitness mają naprawdę wiele ciekawych zalet. Nie da się jednak nie zauważyć, że nie są one w stanie przynieść pożądanego dla wielu osób efektu, czyli nie dają większej masy mięśniowej. Do osiągnięcia tego celu niezbędne są ćwiczenia na siłowni. Czym one są i co warto o nich wiedzieć?
Siłownia zwykle wybierana jest przez panów, którzy chcą wzmocnić swoje mięśnie i spowodować ich rozrost. Ćwiczenia tego rodzaju polegają na podnoszeniu w odpowiedni sposób ciężarów. Kluczowe w tym wypadku jest powtarzanie określonych ruchów w odpowiedniej liczbie przy użyciu konkretnego ciężaru. Mowa tu jest więc o ćwiczeniach np. hantlami, na ławce ze sztangą czy też na specjalnej maszynie. Bardzo ważne w przypadku ćwiczenia na siłowni jest posiadanie odpowiedniego planu ćwiczeń, a także regularności wykonywania kolejnych zadań. Co bardzo ważne, ćwiczenie na siłowni jest znacznie bardziej niebezpieczne niż fitness. Nieodpowiednie wykonywanie poszczególnych ćwiczeń może nawet doprowadzić do poważnych kontuzji. Oczywiście ćwiczenia na siłowni są również znacznie bardziej męczące, a także długotrwałe. Przyjmuje się, że efektywny trening siłowy powinien trwać minimum półtorej godziny, przynajmniej 4 razy w tygodniu.

Udostępnij