sofa-chillout.pl

Blog tematyczny o sporcie, siłowni, treningu i diecie.

Sport

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy nastąpił ogromny wzrost popularności różnych form aktywności fizycznej. Polacy zaczęli zdrowo się odżywiać, uprawiają sport, a także znacznie wzrosła ich świadomość w zakresie zdrowego życia. Jedną z najchętniej uprawianych aktywności fizycznych jest bieganie. Jak się jednak okazuje, wielu początkujących nie wie, jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. O czym więc warto w tym wypadku pamiętać?

Dlaczego warto biegać?

Przede wszystkim na początku trzeba się dowiedzieć, dlaczego bieganie uważane jest za jedną z lepszych form aktywności fizycznej. Dlaczego to właśnie ten sport najlepiej wybrać?
Bieganie to sport, który może być uprawiany przez praktycznie każdego. Nie ma tu znaczenia płeć, wiek czy też ogólna sprawność ruchowa. Co więcej, bieganie jest bardzo poste, a także nie wymaga specjalistycznego, drogiego sprzętu. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że bieganie niesie ze sobą ogromne korzyści dla całego ciała. Podczas biegu aktywowana jest praktycznie każda grupa mięśni, wysokiemu wysiłkowi poddawany jest układ oddechowy czy krążeniowy. Wszystko to przekłada się na późniejsze kolosalne korzyści dla całego organizmu.

Co należy mieć do biegania?

Przygodę z bieganiem powinno się rozpocząć przede wszystkim od skompletowania odpowiedniego wyposażenia. Rzecz jasna nie jest tu wymagane posiadanie skomplikowanych maszyn czy też przyrządów, a jedynie odpowiedni strój i co najważniejsze wygodne buty.
Strój do biegania powinien być komfortowy w noszeniu i dawać dobry zakres ruchów. Co więcej, powinien być wykonany z materiału pochłaniającego pot, aby nie dochodziło do podrażniania skóry. Jeśli chodzi o buty do biegania, to koniecznie należy wybrać model odpowiednio dopasowany do stylu stawiania stopy, co zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Rozpoczęcie biegania

Od czego jednak zacząć samo bieganie? W tym wypadku kluczowe jest powolne przyzwyczajanie organizmu do wysiłku. Oznacza to, że nie należy rzucać się na wielokilometrowe biegi, lecz stopniować sobie zarówno przebieganą odległość, jak i tempo, którym będzie się ją pokonywało. Zbyt silny wysiłek na początku przygody z bieganiem doprowadzi do przeciążenia mięśni, prawdopodobnie do powstania zakwasów, a więc do zaniechania treningów.
Warto początek przygody z bieganiem wykorzystać na to, aby zdobyć kilka zdrowych i przydatnych na późniejszym etapie nawyków. Mowa tu jest przede wszystkim o poprawnej postawie ciała podczas biegania czy też o odpowiednim stawianiu stopy. Pozwoli to później unikać licznych kontuzji i niepotrzebnych problemów.

Udostępnij