sofa-chillout.pl

Blog tematyczny o sporcie, siłowni, treningu i diecie.

Sport

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Choć każdy doskonale wie, jak ważne w życiu są ćwiczenia i ogólnie pojęta aktywność fizyczna, to jednak nie każdy uprawia jakiś sport. Jak się okazuje, ogromną przeszkodą w tym wypadku jest odpowiednia motywacja. Często nawet pomimo ogromnych chęci wiele osób zwyczajnie nie chce ćwiczyć. Jak zmotywować się do ćwiczeń, aby były wykonywane regularnie i efektywnie?

Dlaczego regularne ćwiczenia są tak ważne?

Zanim przejdzie się do tego, jak zmotywować się do ćwiczeń, warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu warto szukać tej motywacji i uprawiać jakiś sport. Co dokładnie pozytywnego może to przynieść?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymywać masę ciała na odpowiednim poziomie. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, pozwalają uzyskać lepszą kondycję, a także przyczyniają się do lepszego działania układu oddechowego, krążeniowego czy też odpornościowego. Ćwiczenia przynoszą lepszy sen, poprawiają aktywność seksualną, a nawet są w stanie podnieść możliwości mózgu.

Wyznaczenie celów

Od czego zatem należy zacząć, jeśli chce się odpowiednio zmotywować do ćwiczeń? Zdecydowanie najważniejszą sprawą w tym wypadku jest wyznaczenie sobie jakiegoś celu, który się osiągnie poprzez aktywność fizyczną. Co to może być? Przykładowo celem może być w tym wypadku zrzucenie jakieś konkretnej liczby kilogramów, przebiegnięcie jakiegoś dystansu czy też podniesienie ciężaru o określonej wadze. Jasne i klarowne cele znacznie podnoszą motywację do codziennych ćwiczeń.
Co jednak niezwykle ważne, stawiany sobie cel musi być realny. Jeśli będzie on nierealistyczny lub też, jeśli jego osiągnięcie wymagać będzie kilku lat ćwiczeń, poziom motywacji bardzo szybko spadnie.

Regularny plan ćwiczeń

Kolejną bardzo pomocną sprawą w przypadku szukania motywacji do ćwiczeń, jest wyznaczenie sobie odpowiedniego, bardzo precyzyjnego planu ćwiczeń. Jeśli każdy dzień tygodnia będzie miał zaplanowane odpowiednie ćwiczenia lub odpoczynek, wtedy aktywność fizyczną zacznie się traktować zadaniowo, co przyczyni się do wzrostu motywacji do wykonania konkretnych punktów na planie. Jest to naprawdę bardzo pomocna i przydatna rzecz.

Śledź swoje postępy

Nie da się ukryć, że niezwykle ważną sprawą podczas szukania motywacji do ćwiczeń, jest codzienne śledzenie swoich postępów. Przydaje się więc np. zapisywanie, jaki dystans się przebiegło każdego dnia czy też jak wyglądał w szczegółach trening siłowy. Czemu na to służyć? W chwili zwątpienia i zniechęcenia do ćwiczeń spojrzenie na wykonane postępy pozwoli dostrzec, jak długą drogę się już przebyło i jakie korzyści przyniósł dotychczasowy wysiłek.

Udostępnij