Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Rozciąganie po treningu – po co robić?

5 marca 2022 rozciąganie po treningu po co


Wyraźnie da się zauważyć, że coraz większa grupa osób zaczyna żyć zdrowo. Zmienia się ich dieta, ilość przesypianych godzin, a także oczywiście wzrasta poziom aktywności fizycznej. Naturalne jednak jest to, że jeśli ktoś zaczyna przygodę ze sportem, popełnia wiele błędów lub też nie posiada odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Przykładowo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest rozciąganie. Rozciąganie po treningu po co je robić? Jakie korzyści daje rozciąganie?

Rodzaje rozciągania

Zanim przejdzie się do tego, w jakim celu powinno się przeprowadzać rozciąganie i kiedy należy je wykonywać, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, jakie są jego rodzaje i na czym polegają.
Rozciąganie podzielić można na dwa rodzaje, czyli na statyczne i dynamiczne. W przypadku wersji dynamicznej mowa jest o ćwiczeniach, które polegają na wymachach rąk, nóg, wykrokach czy też skakaniu. Celem tego rodzaju rozciągania jest zwiększenie ruchomości stawów, a także poprawienie elastyczności tkanki mięśniowej.

Drugim rodzajem rozciągania jest wersja statyczna. W tym wypadku mowa jest o ćwiczeniach, których celem jest uspokojenie mięśni i przywrócenie ich do stanu sprzed treningu. Polegają więc na rozciągnięciu danej partii mięśni i utrzymaniu jej w osiągniętej pozycji przez kilkanaście sekund. Ćwiczenia, które można w ten sposób wykonywać to np. podciąganie kolan pod klatkę piersiową czy też skłony.

Co daje rozciąganie?

Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że rozciąganie przez specjalistów uważane jest za obowiązkowy element każdego treningu. Amatorzy i osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportem uważają, że rozciąganie to strata ich czasu. Prowadzi to bardzo szybko do wystąpienia skurczy mięśni, ich bólu, a także zakwasów.
Co daje regularne rozciąganie w trakcie treningu? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że poprawia ono sylwetkę, znacznie zwiększa zakres ruchów, a także likwiduje ból mięśni oraz stawów. Dodatkowo rozciąganie poprawia siłę mięśni, przyczynia się do lepszej efektywności pracy układu krążeniowego, a także pomaga odprężyć się i wyciszyć po przeprowadzonym treningu.

Kiedy się powinno przeprowadzać rozciąganie?

Na koniec pozostaje najważniejsze pytanie, czyli kiedy dokładnie powinno być przeprowadzane rozciąganie. Czy lepiej odpowiednie ćwiczenia odbyć przed treningiem, czy po jego zakończeniu?
Jak się okazuje, rozciąganie powinno być przeprowadzane w obu przypadkach, lecz w inny sposób. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające są w stanie przygotować mięśnie do intensywnego wysiłku, a inne je uspokoić i przygotować do regeneracji.

Korzyści z treningu siłowego dla zdrowia psychicznego

Redakcja sofa-chillout.pl

Witamy w serwisie dedykowanym wszystkim miłośnikom aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i odżywiania. Nasza redakcja składa się z pasjonatów sportu, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą. Naszą misją jest promowanie zdrowego trybu życia poprzez dostarczanie wartościowych treści, które pomogą naszym czytelnikom osiągać swoje cele sportowe, utrzymywać dobrą kondycje oraz dbać o zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

snowboard
jak dobrać strój sportowy dla dziecka?
jak zmotywować się do ćwiczeń

Jesteś zainteresowany reklamą?