sofa-chillout.pl

Blog tematyczny o sporcie, siłowni, treningu i diecie.

Sport

Jaki trening dla początkujących jest najlepszy?

Jaki trening dla początkujących jest najlepszy?

Każda aktywność fizyczna dobrana adekwatnie do wieku i kondycji przyniesie dobre efekty. Uprawiając sport, można nie tylko poprawić wydolność, ale również stan zdrowia. Jaki sport jest najlepszy i najskuteczniejszy dla początkujących osób?

Trening dla początkujących

Są osoby, które oprócz wychowania fizycznego w szkole nie miały styczności z żadną aktywnością fizyczną. Jest to oczywiście nie zbyt dobre dla organizmu i zdrowia. Jednak trening można rozpocząć w każdym wieku. Nie trzeba się przejmować nadmiarowymi kilogramami, czy upływem lat. Dla każdego znajdą się odpowiednie ćwiczenia, które uprawnią mięśnie, stawy oraz poprawią kondycję. Młode osoby oczywiście mają łatwiej, gdyż ich organizm jest silny. Starsze osoby zmagają się często z wieloma dolegliwościami i uważają one, że żadna aktywność fizyczna nie będzie dla nich korzystna, co oczywiście nie jest prawdą. Warto skonsultować z lekarzem decyzję o rozpoczęciu treningu. Można także przebadać się, aby wykluczyć choroby serca i inne schorzenia, które uniemożliwiają uprawianie jakiegoś sportu.

Trening dla początkujących – od czego zacząć?

Przede wszystkim warto na początku sprawdzić stan zdrowia, co już zostało wspomniane. Przed podjęciem decyzji o wyborze dyscypliny, można skorzystać z pomocy trenera personalnego. Taka osoba jest wykwalifikowana i dobierze odpowiedni plan treningowy dla każdej osoby bez względu na wiek czy sylwetkę. Dobrym pomysłem jest również wizyta u dietetyka, który dodatkowo dobierze odpowiednią dietę. Każdy trening na początku nie może być zbyt wysiłkowy. Nie wolno przeciążać organizmu i nadwyrężać mięśni. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, a ich siła i czas zwiększane w miarę upływu czasu.

O czym należy pamiętać, rozpoczynając trening?

Osoby rozpoczynające przygodę ze sportem powinny przestrzegać kilku reguł. Przede wszystkim każda aktywność fizyczna powinna zostać poprzedzona rozgrzewką. Może to być kilka ćwiczeń rozciągających, skakanie na skakance lub pajacyki. Również nie wolno zapomnieć o rozciąganiu po zakończeniu treningu. Jest to bardzo ważne, gdyż pomaga uniknąć zakwasów. Nie wolno trenować codziennie. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Najlepiej ćwiczyć trzy razy w tygodniu po około 30 minut. Jeśli ćwiczenia są wykonywane z obciążeniem, to należy je zwiększać stopniowo. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu podczas wysiłku. Najlepiej dobrać plan treningowy oraz częstotliwość wysiłku z pomocą trenera personalnego, który wskaże optymalny zestaw ćwiczeń.

Udostępnij